Aqualyx

Lipoliza iniekcyjna znana pod nazwami: Lipodissolve, Lipomelt, Flabjab, Fettwegspritze, Fett-Weg-Spritze, od 2003r. jest promowana jako iniekcyjna forma liposukcji, bez chirurgicznej ingerencji. Substancją wykorzystywaną w metodzie lipolizy jest znana od lat fosfatydylocholina, naturalny składnik pozyskiwany z ziaren soi oraz kwas deoksyholowy.

Obecnie lipoliza iniekcyjna, opierająca się jedynie na podskórnym podaniu preparatu likwidującego nagromadzony miejscowo tłuszcz, zyskała wielu zwolenników na całym świecie. Najbardziej popularna stała się w ostatnich latach w Europie i USA, gdzie zorganizowano stowarzyszenie Network-Lipolysis, wydające certyfikaty uprawniające lekarzy do wykonywania zabiegów lipoterapii: www.network-lipodissolve.com. Po raz pierwszy preparat fosfatydylocholiny do celów medyczno-estetycznych wykorzystała Dr Patricia Rittes z Brazylii. Dr Rittes, wstrzykując pacjentom fosfatydylocholinę w poduszeczki tłuszczowe dolnych powiek, doprowadziła do całkowitego ich zniknięcia. Jednym z pionierów stosowania tej metody w Europie jest austriacki lekarz Dr Franz Hasengschwandtner z Wiednia, który, na podstawie badań i doświadczeń Dr Rittes, wprowadził własny sposób zastosowania lipolizy w modelowaniu sylwetki ciała, który jest bardziej skuteczny i wymaga mniej czasu do osiągnięcia efektów. W 2004 powstała International Academy of Aesthetic Lipolysis, której dyrektorem jest Dr. Franz Hasengschwandtner.

Metoda jest prosta, skuteczna i bezpieczna, stąd wiele firm zaangażowało się w tworzenie coraz bardziej zaawansowanych i dopracowanych formuł. Tak powstały "Aqualyx" i najnowszy na rynku, dostępny od pażdziernika 2017 roku, "Belkyra".

AQUALYX - DZIAŁANIE

Aqualyx to roztwór bez fosfatydylocholiny, w którym głównymi działającymi na komórkę tłuszczową substancjami są detergenty typu deoksycholanu sodu. 
Detergent rozpuszcza tłuszcz i niszczy błonę komórkową, dochodzi do procesu adipocytolizy.  
Aqualyx powoduje niszczenie komórek tłuszczowych, które transportowane są do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki. W przeciwieństwie do stosowanych powszechnie roztworów fosfatydylocholiny preparat Aqualyx jest:
mniej bezbolesny, bardziej skuteczny, nieinwazyjny i konieczna jest mniejsza liczba zabiegów do uzyskania pożądanych efektów. 

AQUALYX - WSKAZANIA

Lipoliza iniekcyjna nie jest metodą odchudzania, ale modelowania sylwetki. Leczeniu mogą być poddane rejony twarzy: dolna powieka, podbródek i rejony ciała: okolice brzucha, bioder, pośladków, ud jak również ramion i karku oraz okolice pleców.

AQUALYX - PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwwskazaniem do podania preparatu są ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem, stałe stosowanie warfaryny, aspiryny lub innych leków rozrzedzających krew. Z reguły nie wykonuje się zabiegów lipoterapii u osób poniżej 18rż., u ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią. Przeciwwskazaniem względnym są choroby autoimmunologiczne w tym zapalenie tarczycy, ostre infekcje, znaczna otyłość (BMI>30), nadwrażliwość na jeden ze składników np. alergia na soję, zaburzenia menstruacji.

AQUALYX - Objawy uboczne

Objawy uboczne wiążą się z ogólnym ryzykiem związanym z samą iniekcją (infekcja w miejscu wkłucia, bolesność zabiegu, wystąpienie krwiaka). Dodatkowo u dużej części pacjentów występuje obrzmienie i przegrzanie miejsca iniekcji, ból, wrażliwość na ucisk i świąd. Najczęściej objawy te całkowicie ustępują po okresie 3-4 dni. Mogą pojawić się również rzadsze objawy związane z powstaniem drobnych guzków w okolicy poddawanej zabiegowi, nierówności związanych z nierównomierną eliminacją tłuszczu, zaburzenia wegetatywne jak krótkotrwałe osłabienie, zwiększona potliwość, biegunki, krwawienia między miesiączkami u kobiet.

AQUALYX - ZABIEG

Najczęściej konieczne jest wykonanie od 2 do 4 zabiegów z przerwą między zabiegami ok 3-4 tygodni. Ponad 80% pacjentów jest zadowolona z efektów po 2-3 zabiegach. Ilość preparatu stosowanego w czasie jednego zabiegu jest różna i zależy od kilku czynników – tolerancji pacjenta, ilości tkanki tłuszczowej, oczekiwań po zabiegu. Jednorazowa dawka maksymalna jest dosyć duża, ok. 5 amp. (5x 8ml) – w przeliczeniu na czysty preparat Aqualyx. Zawsze warto wziąć pod uwagę fakt, że po zabiegach lipolizy występują stałe objawy uboczne w postaci obrzęków, miejscowej bolesności, więc jeżeli są poddawane zabiegowi np. okolice brzucha, bioder, wałeczków podstanikowych lub wewnętrznej strony ud to na pewno „doświadczenie” po zabiegu nie będzie miłe – włącznie z problemami ze spaniem.

Jeżeli mamy możliwość wykonania zabiegu (lipolizy iniekcyjnej) na różnych okolicach z pewnym odstępem czasowym – zalecane jest takie rozwiązanie, ze względu na większy komfort po zabiegu. Oczywiście odczucia są bardzo różne i coś, co dla jednej osoby jest nie do zniesienia, druga toleruje znakomicie.